Waarom is deze bergkristal oranje?

Het woord tangarine heeft niet te maken met samen stelling. Het heeft veel meer te maken met de fantasie. Namelijk als je goed kijkt en voelt lijkt de buitenkant op een mandarijn schil. Wat ik begreep komt de eerste tangerine kwarts uit Brazilië, alleen het woord tangarine komt uit het Marokkaans. Er worden linken gelegd met de haven in Marokko maar het heeft allemaal simpel te maken met dat het gewoon op een mandarijn huidje lijkt en eerlijk is eerlijk het woord “tangarine” bekt best wel lekker.

Naamgeving

Je hebt het wel eens gehad. Staat bij een stelling en denkt jemig hadden ze die bergkristal niet beter schoon moeten maken? Ikzelf het wel eens met een nagel lopen krabben om het weg te halen. Alleen dat lukte niet, aandacht vervliegt en dacht zal wel. Het is superleuk om dat soms weer tegen te komen, dat je denkt ohh is het dat. Dus nu kregen we stukjes clusters binnen en dat zat er helemaal onder. Dacht wat nu weer meen je dit. Maar door me er in te verdiepen had ik zoiets ohh dit moeten andere mensen ook interessant vinden. Dus hopelijk vind je dat ook anders is het werk voor niets geweest😉

Ontstaan

Stap 1, diep in de aarde komt een scheur of holte in het gesteente. Daar stroomt heet water doorheen. (deze holtes heten ook wel hydrothermale aders)

Stap 2. In dat water zit ook siliciumdioxide (SiO2) opgeloste vloeistoffen. De siliciumdioxide is de bouwstof voor kwarts. Wanneer de omstandigheden veranderen begin de vloeistof te kristalliseren en dat zet zich af op de kleine oneffenheden in de wanden. Hieruit groeien de kristallen groter.

Omstandigheden:

  • de tempratuur daalt
  • de druk veranderd

dit proces heet kristallisatie

Stap 3. Wanneer de kristallen zijn gegroeid en dat proces is klaar. En het kristal is redelijk helder noemen we dit bergkristal.

Stap 4. Opnieuw stroomt er water door de holtes en dit keer zit er in het water opgelost ijzer. Dit water stroomt langs de buitenkant van de kristallen en komt in aanraking met zuurstof en oxideerd. Door de oxidatie v kunnen ijzeroxiden en ijzerhydroxiden ontstaan, waaronder vooral:

  • hematiet — meestal rood tot roodbruin;
  • goethiet — meestal geelbruin tot donkerbruin.

Deze ijzerverbindingen slaan neer op het oppervlak van de kwarts. Dus de bergkristal veranderd niet maar krijgt een soort glazuur laagje als op een cake.

Verplaatsing

Een kwarts ader kan zich diep onder de aarde vormen (2 a 10 km). Afhankelijk van de geologische omstandigheden. Doordat de aarde altijd in beweging is en de aardkorst verschuifd breken de kristallen los van het gesteente (verwering). Wanner de steen los komt van de aardkorst krijg je door(het afslijten van gesteente door wind, regen en rivieren) dat de kristallen zich richting het aardoppervlak bewege

Wanneer er uiteindelijk gemijnd kunnen worden ligt de ader vaak:

  • direct aan het oppervlak;
  • enkele meters diep;
  • of enkele tientallen meters diep.

Kwarts is door zijn hardheid goed bestand van het losraken van het gesteente.

Vindplaatsen

De meeste Tangerine kwarts word gevonden in Brazilië en Madagaskar, hier komt ook de commerciële export vandaan.

Er zijn ook kleinere hoeveelheden te vinden in Namibië, Congo, Zuid-Afrika, Zimbabwe en Arkansas.

Mijnbouw

Je vind de kristallen in heuvel en bergachtige gebieden. Een prospecteur is een persoon die een gebied afzoekt naar mogelijke afzettingen van kwarts waaronder de tangerine kwarts. Wanneer dat is gevonden en alle vergunningen zijn verkregen dan gaat het mijn proces aan de gang.

Dit gebeurd veelal door;

  • Dagbouw, de grond en rotsen worden van het oppervlakte verwijderd en daaronder liggen de holtes
  • Groeve, in de berg word een wand uitgegraven steeds een stukje verder
  • Kleine schacht, soms zit de ader dieper. Dan graven mijnwerkers een verticale schacht naar beneden.
  • Tunnel, wanneer het in een berghelling ligt graven ze daar een horizontale tunnel

Wanneer ze bij de kristalholtes zijn breken ze deze open en verwijderen ze de clusters of punten voorzichtig.

Eigenschappen

  • Mineraal: Kwarts
  • Handelsnaam: Tangerine Quartz
  • Chemische formule: SiO₂
  • Kristalsysteem: Trigonaal
  • Kristalfamilie: Hexagonaal
  • Hardheid: 7 (Mohs)
  • Dichtheid (soortelijk gewicht): ± 2,65 g/cm³
  • Glans (luster): Glasglans/mat
  • Breuk: Conchoïdaal (schelpvormig)
  • Chakra: basis chakra (sacraal)
  • Sterren beeld: leeuw, tweelingen en weegschaal
  • Element: vuur

Behandelingen en namaak

Tangerine kwarts lijkt niet veel nagemaakt te worden. De reden is simpel er is genoeg materiaal van te verkrijgen. Na onderzoek op het web kwam ik zelf wel trommelstenen met deze naam tegen. Dat is dus wel nep, de reden daarvoor ik de ijeroxidatie laag die om de bergkristal zit zou tijdens het trommel proces verdwijnen. Dus laag word dan dus verwijderd.

Wat we wel gebeuren kan is:

Geverfd: soms word een heldere bergkristal oranje gekleurd met verf of pigment. Dit kun je herkennen aan dat de kleur vaak in scheurtjes en putjes zit. De kleur is onnatuurlijk egaal of fel gekleurd.

Kunstmatige ijzeroxidecoating: sommige kristallen krijgen dan een kunstmatig laagje ijzeroxide. Dit gebeurd door ijzerhoudende oplossingen, pigmenten en chemische behandelingen,

Aura Quartz: dit gebeurd in een vacuümkamer. De steen krijgen dan een flinterdunne metaalcoating, zoals titanium, goud, platina, indium.

Wat we ook tegenkomen, wat ik al in het begin zei. Soms zit er op mooie bergkristal clusters iets dat lijkt op vuil. Wat dan eigenlijk ijzeroxide genoemd is. Soms worden sommige delen verwijderd omdat de vraag naar puur bergkristal groter is. Vraag en aanbod…

Werking

Kwarts bezit van nature piëzo-elektrische eigenschappen en heeft daarom een positieve en negatieve pool. Bergkristal bestaat uit puur silicea, en heeft de eigenschap licht aan te trekken en het kwaad (ongewenste) uit te drijven, dit kan gebruikt worden voor het verkrijgen van balans.

De natuurlijke ijzeroxidecoating wordt in verband gebracht met aarding, kracht en stabiliteit. In combinatie met het heldere bergkristal wordt Tangerine Quartz daarom door veel mensen gezien als een steen die helpt om met beide benen op de grond te blijven en tegelijkertijd helderheid te behouden.

Sacraal. Dit kan gebruikt worden in mediatie van de wortel chakra en de baarmoeder. Wanneer je ligt of zit met het kristal op positie, kun je de plek visualiseren en alles wat niet ten goede van jou komt in gedachten verwijderen. De kracht van het kristal zal jou helpen met het los laten

Gedachten op orde krijgen. Dit kun je verkrijgen door het bijhouden van een dagboek. Daarin kun je alles opschrijven wat te tegenhouden en wat je gebracht heeft. Het kristal kun je op je bureau leggen of vasthouden om gevoelens en gedachtes te ordenen.

Let op: wanneer je dit na buiten brengt of zelf doet. Het is een hulpmiddel…

Tot slot

Hopelijk vond je dit een leuke blog en ben je weer wat wijzer geworden. Als je het leuk vind laat hieronder een reactie achter. Maak je me altijd blij mee!

Bekijk hier de collectie

One thought on “Waarom is deze bergkristal oranje?

Geef een reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *